Modelové verze - Golf

Golf GTI

gti mk1

gti mk7

Sportovní verze s výkonnějším motorem a vylepšenými tlumiči, vyráběná již od první generace Golfu. Varianta GTI se stala ikonou mezi sportovně laděnými vozy. První generace byla dokonce vyrobena bez souhlasu tehdejšího ředitele VW Ernsta Fialy - automobilka se nacházela ve špatné finanční situaci a Fiala se bál neúspěchu. Opak se však stal pravdou.

Typickým znakem jsou červené prvky na přední mřížce a znak "GTI." Původní motor 1.6 l vznikl ve spolupráci s automobilkou Audi a disponoval výkonem 110 koňských sil. Maximální rychlost se pohybovala kolem 182 km/h. Verze GTI se vyrábí s každou novou generací dodnes.

Harlequin (Harlekin)

Harlequin

Speciální verze III. generace, poskládaná ze 4 různých barev. Původně tato edice vznikla pouze pro účely tehdejší Motor show, ale díky hlasité odezvě se roku 1996 nakonec vyrobilo cca 260 kusů pro veřejnost. Kromě barevného provedení byla k dispozici také jiná kola. Ve verzi Harlequin byl také dostupný jiný model Volkswagenu - Polo.

Cabriolet

Cabriolet

Kabrio verze klasického Golfu, vyráběná již od první generace. S počtem přes 380 000 kusů se I. generace Golfu Cabriolet stala nejprodávanějším kabrioletem na světě.

Otevřená verze nebyla nabízena s každou novou generací, přičemž poslední dvě generace částečně nahradil model Eos (který je čistě kabriolet), jehož výroba ale byla roku 2015 ukončena.

Syncro

Syncro

Hatchback s pohonem 4x4, představený roku 1986 (II. generace Golfu). Disponoval motorem 1.8 l a výkonem 66 kW, později 72 kW. Systém 4x4 vznikl ve spolupráci s firmou Steyr-Puch. Syncro varianta byla k dostání také u III. generace Golfu.

Rallye G60

g60 1989

Sportovní verze II. generace Golfu, představena roku 1989, pro účely rallye. Užíval hranaté světlomety podobné modelu Jetta. Měl rozšířené blatníky, pohon 4x4 a bylo vyrobeno pouhých 5 000 kusů. Prodával se za téměř dvojnásobnou cenu, než klasické GTI! Výkon se pohyboval kolem 118 kW.

G60 Limited

G60 Limited

Limitovaná edice 71 kusů používající šestnáctiventilový motor z Golfu GTI. Všechny kusy byly v tmavě zelené barvě a byly pětidveřové. Vůz měl 16-ti palcová kola BBS, modrý proužek na masce s černým logem VW a dvěma kruhovými světlomety. Výkon motoru byl 154 kW.

Country

Country 0

Country

Terénní verze odvozená od II. generace Golfu, předchůdce dnešních SUV, představená roku 1990. Vyrobilo se přes 6 600 kusů. Automobil měl velmi velkou světlou výšku, ochranné rámy, pohon 4x4 a motor o výkonu 85, nebo 56 kW. Verze country vznikla i na základě IV. generace, ale pouze jako prototyp.

Golf VR6

VR6

Nejrychlejší a nejsportovnější varianta III. generace Golfu. K dispozici byla možnost přepínat mezi náhonem na 2 nebo 4 kola. Motor měl objem 2.8 nebo 2.9 l o výkonu 128 nebo 140 kW. Maximální rychlost se pohybovala kolem 240 km/h.

CitySTROMer

CitySTROMer

Celkem se vyrobilo 120 kusů Golfu s elektrickým motorem, vyrobených mezi lety 1992 a 1996. Maximální rychlost byla 100 km/h s dojezdem cca 70 km (v zimě 40 km).

GTI 20th Anniversary GTI Edition

golf gti 20th a edition 2003

Limitovaná edice tisíce automobilů k příležitosti dvaceti let výroby modelu Golf GTI. Úpravy se týkaly sportovnějších sedadel od firmy Recaro, červených bezpečnostní pásů, řadící páky s chromovými prvky, sportovního volantu a dalších, převažné červených designových detailů.

GTI 25th Anniversary GTI Edition

GTI 25th anniversary

Limitovaná edice k oslavě pětadvacetileté výroby sportovní verze GTI. Změny se týkaly větších, 18-ti palcových kol, sportovního bodykitu a také šestistupňové převodovky.

GTI Edition 30

Golf GTI Edition 30

Speciální edice V. generace k oslavě třiceti let Golfu GTI, uvedena v roce 2006. Vůz byl o 22 kW silnější, než klasické GTI. Součástí výbavy byly opět drobné designové úpravy a 18-ti palcová kola značky BBS Pescara.

GTI W12

GTI W12 650

Další model ku příležitosti oslavy třicáteho výročí typu GTI, složený "z různých automobilů" - pomocný rám zadní nápravy a podlaha jsou z Audi R8, náprava a zadní brzdy z Lamborghini Gallardo, převodovka z Volkswagenu Phaeton, dvanáctiválec s dvěma turbodmychadly od Bentley, přední brzdy z Audi RS4 a karoserie je upravená z normálního GTI. Motor disponuje silou 650 koní.

Golf R32

R32

Sportovnější Golf s pohonem 4x4, vyráběný od IV. generace. Vůz má motor VR6 o objemu 3.2 l a výkonu 180 kW. Ve výbavě nechybí automatická klimatizace Climatronc, sedačky Konig, 18-ti palcová kola OZ Aristo, ESP, střešní okno a speciální bodykit. Zrychlení z 0 na 100 zvládá za 6,6 sekundy.

Plus a Sportsvan

PLus Sportsvan

MPV verze Golfu, vyráběná od V. generace (2004). Vůz je celkově větší než klasický hatchback. Roku 2014 se přešlo z označení Plus na Sportsvan. Vůz je o 95 mm vyšší než hatchback, ale o 150 mm kratší, než větší MPV model Volkswagenu – Touran.

CrossGolf

CrossGolf 2011

Automobil odvozený od Golfu Plus a Golfu Country. První SUV vytvořené na základě V. generace, ovšem bez pohonu 4x4. Ve Velké Británii se tento model prodává jako Golf Plus Dune.

Golf GT

gt

Sportovní verze, slabší než Golf GTI. Byly použity stejné brzdy jako u verze GTI, sportovní 17-ti palcová kola ClassiXs a dvojitá koncovka výfuku.

HGP-Turbo R

HGP Turbo R

Speciální, nejnadupanější verze VI. generace Golfu, upravená společností HGP-Turbo. Pod kapotou nalezneme dvakrát přeplňovaný motor V6 o objemu 3.6 l a výkonu 745 koní! Z nuly na sto zrychlí za 2,97 sekundy. Tato speciální upravená edice je rychlejší než leckteré Ferrari, nebo Lamborghini. Cenovka se v roce 2014 pohybovala kolem 6,5 milionu korun.

Golf R

R 2010

Nástupce sportovních verzí R32, představený roku 2009. Disponuje motorem 2.0 TSI o výkonu 199 kW, pohonem 4x4 (4Motion), tužším podvozkem, silnějším vstřikováním, xenonovými / diodovými světlomety, zadními světly s kouřovými skly a 18-ti palcovými koly (za příplatek i 19-ti palcovými).

e-Golf

e golf

Druhý (první novodobý) elektromobil od Volkswagenu, po modelu e-Up! Elektrický motor e-Golfu má výkon 85 kW a točivý moment 270 N.m. e-Golf dokáže na jedno nabití ujet 130 až 190 kilometrů v závislosti na stylu jízdy. Kromě elektrického motoru se upravila i karoserie, která je aerodynamičtější.

Golf GTI Wolfsburg Edition

Dvanáct studentů vytvořilo v rámci své školní odborné praxe zcela jedinečný projekt - wolfsburgskou edici Golfu GTI. Tento ojedinělý vůz stážisti představili na setkání fanoušků koncernu Volkswagen poblíž rakouského Wörthersee a opravdu je co obdivovat. Na první pohled zaujme atraktivní, červeno-černé provedení, ovšem detailnější prohlídka odhalí daleko více.

Jedinečný design Golfu totiž dotváří vyznačené památky města Wolfsburg, takže si na následujícím videu můžete všimnout například siluety planetária, hradu nebo firemní továrny. Více o tomto modelu naleznete zde.

Golf GTI Clubsport

Tento model přijede na trh začátkem roku 2016! Jubilejní Golf GTI Clubsport je doposud nejvýkonnější sériově vyráběné GTI, takže můžete očekávat výkon až 195 kW/265 k a nejvyšší rychlost 250 km/h. Uvedení na trh se plánuje začátkem roku 2016 na oslavu 40. narozenin této automobilové ikony. Příznivci modelu Golf se rozhodně mají na co těšit. 

Golf R Touch

Jde v podstatě o Golf R, ovšem s odlišným uspořádáním řidičova pracoviště. Uvnitř naleznete výhradně displeje a některé z funkcí můžete ovládat pouze za pomoci gest. V tomto je Golf R Touch unikátní a přechod od tlačítek k displejům je pro něj typickým rysem. 

Golf GTI Adidas 

GolfGTIadidas1

GolfGTIadidas2

Tento Golf je odpovědí na otázku "co se stane, když spojíte tři proslulé značky Volkswagen, GTI a Adidas do jednoho produktu." Osmnáctipalcová kola, loga předního výrobce sportovního oblečení (nejen) na B sloupcích, barva Oryx s perleťovým efektem, speciálně vyvinutá sportovní sedadla nebo dvoulitrový zážehový motor 2.0 TSI s výkonem 211 koní. To všechno a ještě mnohem víc nabízí ojedinělý Volkswagen Golf GTI Adidas.

Golf Allstar Edition

Allstar

Začátkem února roku 2016 přinesl Volkswagen mimořádnou nabídku modelů Golf, Golf Variant a Golf Sportsvan. Edice byla pojmenována jako Allstar a smyslem je poskytnout zákazníkům nadstandardní a atraktivní výbavu za výhodné ceny. U každého vozu se v rámci Allstar Edition vychází z výbavové linie Comfortline. Více o jednotlivých vozech si můžete přečíst ve článků zaměřeném přímo na tuhle edici zde.

Golf GTI TCR

GolfGTItcr2

Jde o model vyvinutý oddělením Volkswagen Motorsport. Závodním týmům je Golf GTI TCR k dispozici od druhé poloviny března roku 2016 a můžou se s ním zúčastnit až 16 národních a mezinárodních místrovství cestovních vozů TCR. Vůz disponuje výkonem 330 koní, včetně řidiče neváží ani 1300 kg a z 0-100 km/h zrychlí za cca 5,2 sekundy. Více informací naleznete v samostatném článku zde.

Golf GTI Heartbeat

GTIheartbeat

4 řemeslníci pro výrobu interiérů, 2 lakýrníci, 4 mechatronici pro motorová vozidla, 1 technická produktová designérka a 1 procesní technička pro plasty a kaučuk. To je kompletní partička dvanácti učňů, kteří pod dohledem vedoucího projektu vytvořili něco jedinečného.

Golf GTI Heartbeat disponuje výkonem 295 kW (400 k), velkolepým zvukem motoru, kontrastními barvami, designem s voštinovým vzorkem, symboly bušícího srdce a zvukovou aparaturou s výkonem 1360 W.

Mezi nápadné prvky vnějšího designu patří metalický lak v odstínu stříbrná Reflex, s nímž kontrastuje matná fólie v tmavě šedém odstínu na střeše a přední části vozu. Sportovní vzhled umocňují 20“ kola BBS z lehké slitiny s exkluzivním lakováním a širokými pneumatikami.

GTIheartbeat2

Interiéru dominují dvě sklopná skořepinová sedadla z modelu Golf GTI Clubsport S, na kterých si můžete všimnout nápisu "40." Ten je mimochodem vyšitý i na vnitřních výplních dveří. Tento Golf je jednak unikátním vozem, ale zároveň i důkazem toho, jak lze učňovské vzdělávání pozdvihnout na jinou úroveň. No řekněte sami, nechtěli byste se v rámci studia podílet na něčem podobném?

Týmový projekt založený na praktických dovednostech, a to od prvních skic až po světovou premiéru před tisíci fanoušky. Jak tomuto vozu buší srdce, se můžete podívat i na videu.

 

Přihlášení