touareg

Touareg

Volkswagen Touareg je sportovní užitkový vůz střední velikosti (SUV) vyráběný od roku 2002. Cílem automobilky bylo vytvořit terénní vůz, který by se řídil jako sportovní vůz. Touareg je postaven na platformě VW PL71, stejně jako Porsche Cayenne, nebo Audi Q7.

Volkswagen Touareg 2002
VW Touareg (2002)

Touareg se vyrábí v bratislavské fabrice Volkswagen Slovakia. Kvůli poptávce, kurzech eura vůči americkému dolaru a různé politice, byly do nabídky automobilů pro severoamerický trh přidány vidlicové šestiválce V6 a osmiválce V8. Tyto motory jsou v USA nejvíce oblíbené. V roce 2004 byl k dispozici omezený počet přeplňovaných desetiválcových vznětových motorů V10 TDI a později byly tyto motory z ekologických důvodů vyřazeny.

Vůz je standartně dodáván s pohonem 4x4. První generace Touaregu přišla v roce 2002 s uzamykatelným difereciálem ovládaným pomocí tlačítek v interiéru a ovládáním světlé výšky světel vzduchovým odpružením. Standartní světlá výška vozu je 160 mm, v off-road módu 244 mm a v Xtra módu až 300 mm.

V roce 2006 se Touareg dočkal faceliftu. Na trh byl poprvé uveden v roce 2008. Novinkou byla upravená maska, která nyní obsahovala ochrannou mřížku. Dále obsahoval více než 2300 upravených součástí včetně nových funkcí jako ABS Plus, adaptivní tempomat, či systém varování při jízdě jiného vozidla v mrtvém úhlu. Rok se vůz prodával pod názvem Touareg 2, v roce 2009 ale došlo k navrácení k původnímu názvu Touareg.

VW Touareg II facelift 2014

VW Touareg II facelift 2014 2
VW Touareg II. generace po faceliftu (2015)

Druhá generace byla odhalena 10. února 2010 v Mnichově. Hlavní novinkou v technické výbavě byly neoslňující dálkové světlomety, které přizpůsobují dosah a tvar světelných paprsků situaci na vozovce. V roce 2015 prošel Touareg faceliftem.

Touareg je také dostupný ve verzích Hybrid, Clean Diesel, nebo R50.

VW Touareg Snowareg
Speciální verze "VW Snowareg"
touareg boeing
VW Touareg táhnoucí Boeing 747

Zajímavosti

  • Touareg je pojmenován po národu Tuaregů žijících v Africe.
  • V roce 2014 upravilo švédské zastoupení Volkswagenu ve spolupráci s americkou firmou Mattrack model Touareg pro potřeby jízdy na sněhu. Vůz dostal označení Snowareg a pyšní se vznětovým vidlicovým osmiválcem TDI o objemu 4,2 l, výkonu 250 kW a točivém momentu 800 Nm. To nejzajímavější ale na konec - Snowareg místo kol disponuje sněžnými pásy.
  • S motorem V10 drží Touareg světový rekord pro největší zařízení tažené osobním vozem – jako součást reklamní kampaně táhl Boeing 747.

 

Přihlášení