fox

Fox

Volkswagen Fox je malé městské vozidlo vyráběné v Brazílii, které se u nás prodávalo od roku 2005. Fox byl prezentován jako nástupce modelu Lupo. Evropské prodeje ovšem nebyly pro automobilku dostačující, proto v roce 2011 zastavila jeho výrobu a později jej nahradila modelem Up! Ve Spojených státech je (v upravené verzi) stále v prodeji.

VW Fox 1

VW Fox 2

Volkswagen si obstaral práva na název "Fox" v roce 1969 zakoupením firmy NSU, která vyráběla (nejen) motocykly, jeden z nich právě s označením Fox. V jižní Americe se Fox řadí mezi dva "bratry" – Volkswagen Gol a Polo. V Evropě nahradil model Lupo.

Fox se pro americký trh vyrábí jako třídveřové, nebo pětidveřové auto, založené na platformě PQ24. K dostání jsou také varianty CrossFox (SUV verze) a Suran (MVP verze), označována také jako SpaceFox, SportVan, nebo Fox Plus.

U nás se vůz před ukončením prodeje dočkal pouze jednoho faceliftu v roce 2009, v USA však jeho designové a technické úpravy pokračují.

fox facelift 2009
Volkswagen Fox po faceliftu (2009)

Zajímavosti

  • Vzhledem ke jménu tehdejšího prezidenta Vincenta Foxe byl v Mexiku dříve tento model nazýván Lupo.
  • Volkswagen Fox se také vyráběl na zlomu osmdesátých a devadesátých let v USA, jako větší varianta Volkswagenu Gol. V Evropě byl však Fox poprvé představen až roku 2005 a s původním americkým Foxem nemá nic společného.
  • Vůz Audi 80, vyráběný v sedmdesátých letech, se na australském a americkém trhu prodával také pod jménem Fox.

VW CrossFox 1

VW CrossFox 2
Varianta CrossFox

Přihlášení