scirocco

Scirocco

Scirocco je sportovní vůz automobilky Volkswagen, který navazuje na úspěšný model Karmann-Ghia. Vyráběl se ve dvou generacích mezi lety 1974 až 1992, poté byl nahrazen modelem Corrado. V roce 2008 byla jeho výroba obnovena.

Scirocco I 1473
Scirocco I. generace (evropská verze s kulatými předními světly)

První generace se vyráběla v letech 1974 až 1981 ve městě Osnabrück v Německu. Od svého předchůdce (Karmann-Ghia) se lišil zejména pohonem na přední kola. Konstrukčně Scirocco vycházel z modelu Golf. Nabízené motory byly od 1.1 L do 1.7 L. Od roku 1975 se začal prodávat i v USA (kde také dostal jiné, hranaté světlomety). Během výroby bylo k mání i několik speciálních edicí – Sidewinder I & II, Champagne Edition I & II a verze S. Tyto speciální verze se lišily barevným provedením a různými drobnými doplňky interiéru i exteriéru.

Druhá generace nastoupila v roce 1982. Kosmetickou úpravou Scirocco prošel už v roce 1984, zároveň byl vybaven větší palivovou nádrží a dostal silnější motor. Od původního modelu se odlišoval řadou stylistických detailů, aby působil sportovněji. Později byla dostupná verze GTX 16V o objemu 1.8 L a výkonu 103 kW. Maximální rychlost vozidla byla 210 km/h při spotřebě 11 litrů na 100 km. V roce 1992 byla jeho výroba ukončena.

scirocco II
Scirocco II. generace (americká verze s hranatými světly)

Na autosalonu v Ženevě v roce 2008 byla představena třetí generace, vycházející z konceptu Iroc. Design je naprosto odlišný od dosavadních modelů Volkswagen pocházejících z pera Muranta Günaka, protože za ním stojí nový designér Walter de Silva.

Poprvé se v nabídce modelu Scirocco objevily dieslové motory. V testech EuroNCAP získal vůz nejvyšší hodnocení (5 hvězdiček). Hned ze začátku prodeje se objevila speciální edice Collector´s Edition, která čítala pouhých 100 kusů, měla speciální lak Oryx White a 19-ti palcová kola. V roce 2015 dostal Scirocco facelift, který zahrnoval drobné designové a technické úpravy.

Nejvýkonnější sériovou sportovní verzí je Volkswagen Scirroco R, poprvé vyrobený v roce 2010 a je inspirovaný závodní verzí Scirocco GT24. Má difuzor, dvojitou koncovku výfuku a odlišné nárazníky. Pohání jej stejný motor jako Audi S3. Poslední novinkou je Scirocco GTS (2015).

Volkswagen Scirocco III 2009 1

Volkswagen Scirocco III 2009 2
Scirocco III. generace

Zajímavosti

  • Roku 1987 si VW Scirocco zahrál v úspěšném zombie filmu Úsvit mrtvých.
  • Scirocco se od ostatních Volkswagenů značně designově liší. Je to způsobeno tím, že oproti drtivé většině tehdejších modelů VW pochází Scirocco z pera úplně jiného designéra - Waltera de Silvy.
  • VW Scirocco třetí generace se objevil v sérii videoher Need for Speed.

Přihlášení