amarok

Amarok

Volkswagen Amarok je pick-up vyráběný od roku 2009. Je k dostání v provedení single cab (2 dveře) nebo double cab (4 dveře) v kombinaci s náhonem na zadní kola, nebo 4x4. Amarok by se dal považovat za konkurenta Toyoty Hilux, Nissanu Navara, nebo Mitsubishi L200.

z volkswagen Amarok Canyon 6

V roce 2005 Volkswagen ohlásil svůj záměr postavit pick-up. V roce 2007 populární webová stránka WorldCarFans.com publikovala první fotografie hybridu konceptu pick-upu s karosérií Toyoty Hilux a rámem od Volkswagenu.

V roce 2008 špionážní fotograf Hans Lehmann zachytil první fotografie Robust Pick-Upu s karosérií, kterou vyvinul Volkswagen a navrhl Walter de´Silva. Později téhož roku Volkswagen oficiálně uvolnil koncept Robust Pick-Upu, který měl být údajně z 95% finální produkční verzí.

První pick-up od značky Volkswagen byl oficiálně představen veřejnosti v roce 2010 ve městě General Pacheco v Argentině. Stejný rok také stihl účinkovat v Rally Dakar. Na konci roku 2010 získal Amarok 4 hvězdičky od EuroNCAP za standartní nárazovou proceduru 2010/2011. V roce 2011 pak získal 5 hvězdiček od ANCAP.

Volkswagen Amarok 2011

Vůz je dostupný v následujících výbavových variantách: Single Cab, Dual Cab, Trendline Dual Cab, Highline Dual Cab a Ultimate Dual Cab - vždy je také na výběr pohon dvou kol, nebo 4Motion (4x4).

Zajímavosti

  • Amarok znamená v eskymáčtině "vlk" a je to odkaz na město Wolfsburg, kde se nachází sídlo automobilky. Emblém Wolfsburgu byl v minulém století umisťován na některé edice vozů Volkswagen (např. Transporter T1, Brouk...) a v roce 1998 byl na počest města nový model automobilky pojmenován Lupo (italsky "vlk"). I dnes můžeme občas narazit na "speciální Wolsfburg edice" některých nových modelů.

  • Před začátkem Olympijských her 2014 v Sochi Volkswagen postavil v rámci promo kampaně tři "extrémně off-road" verze Amaroku, které jely trasu z Moskvy do Petropavlovsk-Kamchatsky. Volkswagen se zapsal do Guinessovy knihy rekordů pro nejdelší off-road cestu skrze jednu zemi. Expedice trvala 66 dní a posádky vozů celkově ujely 16 000 kilometrů v náročných terénních podmínkách.

    Amarok sochi

  • O tom, že je Amarok všestranný vůz, pochybuje málokdo. Jednou však Volkswagen užitkové vozy přišel s něčím zcela výjimečným. Jedná se o Amarok proměněný na sanitní vozidlo. Uzavřená sanitní nástavba, 4Motion s pohonem všech kol, schopnost brodit se vodou a předurčení pro zdolávání složitých terénních podmínek a špatně dostupných vrchovin. To vše se váže k této speciální verzi, jejíž základem je Volkswagen Amarok SingleCab s krátkou dvoumístnou kabinou.

    Nutno dodat, že se jedná o pilotní program a nyní se bude čekat, jak se Amarok s touto výzvou popere. Chris Black (šéf divize Užitkových vozů Volkswagen ve Velké Británii) očekává, že i z této zkoušky vzejde Amarok vítězně, a to i kvůli tomu, že tým inženýrů šel při vývoji mnohem dále, než byly požadavky stanovené East Midlandskými záchranáři. Ti se mimochodem celou dobu aktivně na projektu podíleli.

  • Další unikátní verzí tohoto vozu je tzv. Amarok s mobilní kriminalistickou laboratoří. Koncem roku 2015 se v této podobě vyrobilo celkem 41 Amaroků, a to na základě spolupráce společností Porsche Praha-Prosek, Metalex a FD Servis. Základním vozidlem pro nástavbu s kriminalistickou laboratoří je Amarok Double Cab 4x4 s motorem 2.0 BiTDI s výkonem 132 kW (180 k). Všechny vozy směřovaly do vozového parku Police ČR, která tak bude mít k dispozici laboratoř přímo v terénu.

  • Přihlášení