phaeton1

Phaeton

Volkswagen Phaeton je luxusní sedan nazývaný automobilkou "premium class," tj. vůz vysoké třídy. Poprvé byl představený v Ženevě v roku 2002 a vyráběl se do března roku 2016.

Volkswagen Phaeton 2002 1

Volkswagen Phaeton 2002 2
VW Phaeton (2002)

Ferdinand Piëch, tehdejší předseda Volkswagen Group, chtěl po inženýrech, aby vyrobili automobil, který by konkuroval špičkovým modelům Mercedes-Benz a BMW. Mezi základní směrnice Piëchla patřilo například to, že Phaeton musí dokázat jet celý den rychlostí 250 km/h při vnější teplotě 50 °C a zachování vnitřní teploty na 22 °C.

Phaeton se ručně montuje v ekologicky šetrné továrně se skleněným exteriérem Transparent Factory v Drážďanech. Tato továrna montovala do roku 2006 také vozidla Bentley, ale poté byla výroba přemístěna do anglického Crewe. Karosérie Phaetonu se vyrábí a barví v továrně v Zwickau. Kompletní karoserie jsou přepravované cca 100 kilometrů speciálním transportem závodu Transparent Factory.

Volkswagen Phaeton 2002 3

Vývoj vozidla vedl k více jak 100 jednotlivým patentům náležících Phaetonu - nekoncipovaná 4-zónová klimatizace, vzduchový kompresor systému odpružení, nebo systém pohonu všech čtyř kol 4Motion s mezinápravovým diferenciálem Torsem. Při lakování systémem "Klavier Lack" je vozidlo barvené dvakrát a mezi nátěry je broušené.

V roce 2007 dostal Phaeton první menší facelift. Novinkou byly LED světla, drobné úpravy karoserie a interiéru. Druhého faceliftu se dočkal v roce 2010. Změny se týkaly přední masky, která se přizpůsobila firemnímu designu ve stylu Golfu VI. generace, přibyly bi-xenonová světla a jiné nárazníky.

Volkswagen Phaeton faceift 2011 1

Volkswagen Phaeton faceift 2011 2
VW Phaeton po II. faceliftu (2011)

Když vedení společnosti závěrem roku 2015 oznámilo, že výroba luxusního Phaetonu se blíží ke svému konci, byla to jenom otázka času. Nyní už víme, že poslední vůz tohoto typu se vyrobil v pátek 18. března a šlo o verzi 4MOTION 4.2l s výkonem 335 koní. Model Phaeton tak figuroval na trhu celkem 14 let. Pro továrnu v Drážďanech znamená ukončení výroby dočasné přebudování na výkladní skříň elektromobility a digitalizace. Otevřeno pro veřejnost bude od 8. dubna 2016.

Zajímavosti

  • Automobil dostal název podle syna boha Hélia – Phaetona.
  • S modelem CC se Phaeton řadí k nejluxusnějším vozům v portfoliu Volkswagenu.

Přihlášení