Volkswagen zavedl v procesu sériové výroby datové 3D brýle

Nový prvek v podobě datových 3D brýlí začali pracovníci používat ve výrobním závodě ve Wolfsburgu, a to už koncem roku 2015. Nyní brýle slouží zaměstnancům v závodní logistice při kompletování dílů k montáži. Volkswagen si od zavedení těchto brýlí slibuje zejména zvýšení bezpečnosti výrobních procesů.

Výhody datových brýlí jsou následující:

  • uživatel dostává do zorného pole svých brýlí všechny potřebné informace, jako je místo odběru nebo číslo dílu,

  • dotykové nebo hlasové ovládání umožňuje co nejjednodušší ovládání,

  • zaměstnanec má při práci vždy obě ruce volné - kamera na brýlích slouží navíc jako skener čárových kódů,

  • správné čárové kódy a odběry jsou zobrazovány zeleně, kdežto špatně odebrané díly jsou zbarveny červeně.

Reinhard de Vries, vedoucí logistiky závodu Wolfsburg, k tomu uvedl: „Digitalizace hraje ve výrobě stále významnější roli. S datovými brýlemi posouváme spolupráci mezi lidmi a systémy na novou úroveň.“

Používání datových brýlí je dobrovolné, aby se mohli zaměstnanci obeznámit s novou technologií postupně. Po krátkém období adaptace lze díky datovým brýlím rychleji zaučit nové zaměstnance.

Ke konci roku 2015 pracovalo s datovými brýlemi 30 zaměstnanců v různých sektorech výroby, jako jsou montáže čelního okna nebo kloubových hřídelů. Vzhledem k pozitivním zkušenostem je plánováno využití datových brýlí i v dalších oblastech výroby, výrobních závodech i u dalších koncernových značek.

Člen závodní rady Mario Kurznack-Bodner k tomu říká: „Přínosy nové techniky, jako jsou datové brýle, lze rozumně využívat pouze tehdy, pokud ji můžeme prověřit v běžné sériové výrobě. Příslušní kolegové přitom přistupují k této záležitosti nezaujatě. Kromě kritérií z oblastí zdraví, bezpečnosti práce a pracovního lékařství je pro závodní radu důležité, aby byly zkušenosti zaměstnanců zaznamenávány a následně také využívány v každodenních pracovních procesech.“

Zdroj: Volkswagen

Přihlášení