Na letišti v Hosíně "přistály" tři stovky Volkswagenů

Hosín. Malá vesnička v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Pro mnohé neznámá. Jsou tu ovšem dvě skupiny lidí, pro které má velký význam – pro piloty využívající zdejší letiště jako tréninkové centrum a pak pro milovníky a fanoušky vzduchem chlazených Volkswagenů. Letiště Hosín se totiž v posledních deseti letech stalo místem setkávání právě těchto legendárních vozů. Osud tomu chtěl, že Volkswagen club mohl svůj vůbec první velký sraz uspořádat právě na tomto atraktivním místě. 

Vpřed nás poháněla myšlenka na možná vůbec první velkou akci u nás, která překoná bariéry mezi různými fandovskými kluby, mezi milovníky konkrétních modelů vozů značky Volkswagen a možná i tu největší překážku – přítomnost vzduchem a vodou chlazených aut na jednom společném srazu.

Věděli jsme především to, že chceme uspořádat akci, na níž se všichni fandové značky Volkswagen, ať už s veterány nebo s funglovkami, s Brouky či Golfy, přesvědčí o tom, jak hluboké kořeny tato legendární značka má, kdo a co ji pomáhal utvářet, jak vypadá její současnost a kam se může ubírat její budoucnost. Takový jsme chtěli první sraz Volkswagen clubu, který měl být zároveň setkáním velkého množství různých fandovských komunit.

Pokud jste na akci nemohli přijet sami, pojďte se s námi teď ohlédnout za tím, o co jste přišli.

Poslední srpnový víkend – stylové loučení s prázdninami – ustoupila na letišti do pozadí letadla a prim hrály vozy s VW na kapotě. Přestože program byl připraven především na sobotu, již páteční odpoledne se na plochu začaly sjíždět první vozy. A je nutné podotknout, že to byly především vozy věrné dlouholeté hosínské tradici. Vzducháči.

Hosin2

Především desítky Brouků, Transporterů („ponorek“ a „kulaťáků“), k tomu nějaké ty Buggy a několik novějších vozů všech modelů. V areálu byla připravena kempovací plocha opatřena WC i elektřinou a na čerstvě střiženém pažitu se uložilo ke spánku takřka 120 vozů.

O to, abychom nešli ani my, ani účastníci srazu spát hladoví a s vyschlým hrdlem se postaralo hned několik stánků s občerstvením. Pivo a jídlo bylo připraveno dlouho do noci a spolu s DJ se rozjela i první část naší velké oslavy.

Sobotní program byl obsáhlý a sestaven tak, aby si v něm většina návštěvníků našla něco zajímavého. Díky velkorysé podpoře zástupce značky Volkswagen a českobudějovického CB Auto jsme mohli účastníkům nabídnout celodenní ježdění nejnovějšími vozy jejich flotily.

Jmenovitě šlo o Touran R-Line, nový Multivan, Passat Alltrack či úplnou novinku – zbrusu nový Tiguan. Kromě těchto testovacích jízd bylo na ploše vystaveno ještě několik desítek dalších vozů. Mezi těmi novými zmiňme například Golf Clubsport, Beetle Dune nebo unikátní elektromobil XL1.

Fandy historie ale zajisté minimálně stejně potěšil pohled na kompletní řadu Transporterů (T1 – T6), Golfů GTI, Polo a průřez do historie Brouků. Nechyběli ani raritní Schwimmwageny či Kübelwageny nebo Karmann-Ghia a další.

Ta nejzajímavější auta účastníků srazu se pak objevila na speciální nájezdové rampě před pódiem a jejich majitelé je tak spolu s moderátorem akce Janem Říhou mohli představit divákům. Dozvěděli jsme se tak o mnohých autech ty největší zajímavosti a nejdrobnější detaily, které může znát jen ten, kdo o svém autě ví úplně vše.

Hosin1

Hlavním bodem sobotního programu měly být, jak pro účastníky srazu, tak pro diváky, sprinty na letištní dráze. Do nich se přihlásilo na padesát účastníků, kdy převažovaly vzduchem chlazené vozy. Vyhlašování vítězů však probíhalo podle kategorií, takže nešlo pouze o to, zda nejnadupanější Golf porazí všechny ostatní a případně o kolik.

Naopak se zrodilo několik velkých překvapení (především pro diváky neznalé poměrů upravených vozů ze vzduchem chlazené scény). Zkušení řidiči se svými speciály za sebou mnohdy nechali mnohem modernější vozy a přinejmenším z pohledu zvenčí možná jasné favority. Právě ze sprintů pro Vás máme i video, takže se máte na co těšit.

Jako doplněk programu pak na srazu proběhla tombola, prezentace nového Tiguanu nebo soutěže v rámci roadshow Maraton Edition. Návštěvníci si mohli vyzkoušet své sportovní výkony nebo zažít dojmy z virtuální reality s 3D brýlemi. Suvenýry nabízel Lifestyle Butik s originálními doplňky nebo náš clubový shop.

Sobotní program vyvrcholil večerním vyhlášením výsledků o nejhezčí vozy srazu a vítězů odpoledních sprintů, které završil koncert skupiny Petr Bende & BAND. Úplné rozloučení se srazem pak obstaral ohňostroj a DJ, který bavil slavící návštěvníky až do pozdních nočních hodin.

Máme tedy za sebou první velký sraz Volkswagen clubu. Přijelo se na něj podívat 297 vozů. Přijely vozy staré i nové, raritní i sériové, po vlastní ose i na podvalu. Přijelo především velké množství skvělých lidí, kteří se nebáli změny, kteří se přijeli obohatit o nové zkušenosti a zážitky s vozy jinými, než je ten, který si hýčkají sami v garáži nebo ty, které potkávají na srazech své komunity.

Byl to sraz, který nám všem – a doufáme, že i Vám – přinesl obrovské množství zkušeností. Dovolil nám poznat báječné lidi z nejrůznějších fandovských skupin. Přinesl nám nápady a velkou motivaci k tomu, abychom takto započatou spolupráci a překonávání bariér napříč scénou vozů Volkswagen dále posilovali a rozvíjeli.

Hosin3

Představili jsme se zástupcům z vedení Volkswagenu a věřím, že v co nejpozitivnější atmosféře jim ukázali, jak obrovská je komunita fandů této značky a jak moc ji každý nosí v srdci. Na srazu nebyli totiž jen obyčejní řidiči, byly to vesměs oddaní nadšenci. Byli to ti, kdo udržují při životě legendární auta a byli to ti, kdo v jejich šlépějích budou pokračovat.

Proto jsme rádi za každý jeden vůz, který se na srazu objevil. Za každého Brouka, Transportera, Buggy, Karmann-Ghiu, Schwimmwagen, Kübelwagen, Golfa, Polo, Passata, CC, Lupo, Boru, Jettu, Amaroka, Touarega, Caddy, Tourana, Tiguana a další. Za každou legendu, která stále brázdí naše silnice, za každého snílka a nadšence, který dává autu kus své duše.

Počasí nám přálo – chtělo by se říct – co do teplot možná až příliš. Ale jsme za to vděční. Vzdát hold musíme také zástupcům značky Volkswagen, kteří se nebáli s námi do podobné akce jít a uvěřili naší myšlence, že ta největší oslava vozů Volkswagen se může odehrát pouze tam, kde jsou ti nejvěrnější fandové. Bez jejich materiální i morální pomoci by mnoho věcí nebylo realizovatelných. Za Volkswagen club pak doufám, že se o Vás náš malý organizační tým dobře postaral.

Dělali jsme, co bylo v našich silách a užívali si Vašich spokojených tváří. Leccos se povedlo a leccos ne. Jsme tady však od toho, abychom si Vaše názory vyslechli.

Děkujeme Vám za jakoukoliv zpětnou vazbu, povzbuzení nebo radu. Věříme v myšlenku každoroční velké oslavy všech vozů značky Volkswagen, ale zatím jsme učinili jen první nesmělý krok. Zachovejte nám přízeň a my budeme pracovat dál – abychom spolu ukázali, že srdce nás VWšech, kdo jsme letos na Hosíně byli, bijí v rytmu VW.

Hosin4

Co se týče fotografií a videí ze srazu, máme jich spoustu. Počítejte s tím, že Vás budeme průběžné zásobovat. Je opravdu na co koukat!

Foto: Zdeněk Hanák

Přihlášení